Rukavice na motorku? Chrání vás při závodech i silniční jízdě

Rukavice na motorku? Chrání vás při závodech i silniční jízdě

Oblečení na motorku není radno podceňovat. Správná bunda a kalhoty jsou základ, ale zaměřte se i na detaily. Se zkřehlýma rukama se totiž řídí dost špatně. Pořiďte si kvalitní rukavice na motorku, které vaše ruce ochrání před větrem a zimou i bolestivým odřením při možném pádu.

 

Určení a materiál

Jako úplně první věc si ujasněte, co od rukavic na motorku očekáváte. Jste trailoví nadšenci? Honíte se za vítězstvím v enduro závodech? Jezdíte déšť nedéšť, zima nezima? Pro všechny jezdce, i ty sváteční, platí pravidlo: nepodceňovat výbavu.

Vůbec není od věci pořídit si alespoň dvoje moto rukavice. Při letních projížďkách se v prodyšných a lehkých rukavicích na motorku nezpotíte a v teplejších a odolnějších moto rukavicích vám bude příjemně, když udeří mrazy.

 

Pro závodní účely a motokros

Vysoká rychlost, řezané zatáčky a náročný terén s sebou nesou riziko nešťastných pádů. Sportovní rukavice na motorku proto musí splňovat přísná kritéria bezpečnosti: odolný materiál a kvalitní protektory, případně dvojí vrstvu kůže na místech chránících dlaně a klouby.

 

Pro vyjížďky po silnici

Myslíte si, že silniční jízda není tolik riskantní a že třeba občasná vyjížďka se dá zvládnout bez moto rukavic? Když si představíte pád na tvrdou vozovku a následné lovení štěrku z dlaní, nejspíš to přehodnotíte. Proto jsou protektory důležité i tady.

Kožená nebo textilní motorkářská bunda poskytuje ochranu i pažím a předloktím, ale proč ji nezvýšit nošením dlouhých rukavic na motorku, které chrání i oblast zápěstí.

Moto rukavice na silniční jízdu jsou příjemně univerzální. Bývají vyrobeny z kůže i textilních materiálů a jsou použitelné celoročně.

 

Do nepříznivých podmínek

Pokud vás ani nepřízeň počasí nezastaví, v odolném oblečení na motorku budete připraveni na všechno.

Také při výběru moto rukavic se zaměřte na nepromokavé materiály a špičkové technologie. Gore-Tex je v současnosti populární materiál, ale ne všem vyhovuje kvůli nižší prodyšnosti. Oproti tomu membrána typu Hipora udrží vaše ruce v teple a suchu, aniž by je „dusila“.

Pokud se snažíte dešti vyhýbat, ale přesto vás na vyjížďkách občas zastihne, ekonomickým řešením jsou nepromoky. Zajistíte tak voděodolnost i rukavicím z materiálu, který v dešti normálně neobstojí.

 

Správný střih a velikost

Rukavice nesmí nikde táhnout a tlačit. Prsty i dlaně při jízdě dostávají docela zabrat, jak jimi pohybujete a stavíte je do různých úhlů.

Není třeba se bát koupit rukavice na motorku přes e-shop. Je ale důležité znát svou velikost. Pokud se ve velikostech moto rukavic S, M, L atd. neorientujete, jednoduše si změřte šířku dlaně zhruba v půlce mezi palcem a linií báze ostatních prstů.

Naměřené centimetry vám s určením správné velikosti napoví:

● pánská vel. XS: 19 cm,

● pánská vel. S: 20 cm,

● pánská vel. M: 21,5 cm,

● pánská vel. L: 23 cm,

● pánská vel. XL: 24 cm.

U dámských modelů odečtěte asi 3,5 cm od každé velikosti pánských moto rukavic. Vemte ale v úvahu různý materiál rukavic a jeho případnou elasticitu a taky i odlišnost střihů a značek.

 

Celkový vzhled

Vzhled moto rukavic samozřejmě není tak důležitý jako ochrana, ale ruku na srdce, určitě chcete, aby vám rukavice na motorku ladily se stylem kombinézy nebo jiného moto oblečení.

Mezi univerzálními rukavicemi na motorku najdete kousky ve sportovním designu a sportovní moto rukavice existují i v elegantních celokožených verzích.

Stále tápete nad velikostmi, nevíte si rady, jestli jste zvolili správný design, nebo potřebujete poradit s něčím jiným? Napište nám na obchod@motopark.cz. Zajistíme, abyste při výběru moto rukavic měli šťastnou ruku.

 Článek připravila Adéla | Tým Motopark Ostrava

Vytvořeno12.03.2021