Rady a tipy, jak správně zazimovat motocykl

Jak správně zazimovat motorku

Čistota je půl zdraví – a to neplatí jen o vašem domově, ale i o vašem vozidle. Uložení vašeho motocyklu na zimu má smysl. Jak mít na jaře motocykl či skútr ve skvělé kondici? My vám řekneme, jak na to.

 

1. Očištění motorky

V první řadě je důležité si motorku důkladně očistit a umýt. K čištění motocyklu vám pomůžou různé čistící prostředky, které jsou účinné a usnadní vám starostí. Nevítaná špína vám může během zimního spánku poškodit jak lak motorky, tak i její pneumatiky.

2. Čištění a mazání řetězu a jiných součástek

Na co by jste neměli určitě zapomínat, je čištění řetězu. Jestliže jej pečlivě vyčistíte a poté namažete motorovým olejem, určitě vám do jara nezreziví. Jakmile tento bod máte, zkontrolujte také jeho prověšení.

Řetěz není jediná část na motorce, kterou je třeba promazat. Vaší pozornost by měla mít i lanka, zámky, páčky, zkratka všechny pohybující se součástky. Je doporučeno odborníky vstřiknout trochu oleje také do válců.

3. Dotankovat kapaliny do maxima

Ať už se jedná o olej, palivo či další podobné kapaliny. Předejdete tím nechtěné korozi během zimy. Pokud nechcete, aby vaše palivo přes zimu ztratilo jeho kvalitu, přidejte do něj aditiva.

4. Nezapomeňte na akumulátor

Před zazimováním baterii vyjměte. Ve vaší motorce by se pomalu vybíjela a krátila se tak její životnost. Ačkoliv nebude ve vašem stroji, měli by jste ji čas od času dobít na maximum, i když ji zrovna nepoužíváte. Její uskladnění by mělo být na suchém teplém místě okolo 15 °C.

5. Výměna oleje

Pokud se chystáte na výměnu oleje, před zimou je nejvhodnější doba. Můžete tak předejít korozi uvnitř motocyklu a zbavíte se tak nečistot, které se do oleje za sezonu dostaly. Na jaře se už o něj nemusíte dále starat.

6. Správná hustota pneumatik

Dále, čemu by jste měli věnovat pozornost jsou pneumatiky. Ideální je, je nahustit na doporučený objem dle výrobce a motorku postavte na hlavní stojan. Pokud ho váš motocykl nevlastní, pneumatiky lehce přehustěte (omezíte tím tak jejich deformaci).

Naše rada: Pokud nemáte hlavní stojan, alespoň jednou během měsíce pneumatiky lehce pootočte.

7. Uskladnění motorky

Proti usazování prachu a nečistot je dobré, aby jste přes motocykl přehodili plachtu, která by měla být prodyšná, aby pod ní nemohla kondenzovat vlhkost.

 

A máte hotovo. Přes zimu si můžete užívat zimních koníčku a uvažovat, jak váš stroj vylepšit na příští sezonu. Pokud splníte tyto body, určitě budete mezi prvníma, kteří na jaře vyjedou a nebudete muset čekat na volný termín v servisu!

 

Pokud nemáte místo, kde přes zimu uskladnit motorku, nebo si nejste jistí, jak jí správně zazimovat, svěřte jí do rukou naších odborníku.

O uskladnění vašeho vozidla si můžete přečíst zde.

 

Článek připravila Týna | Tým Motopark Ostrava

Rady a tipy, jak správně zazimovat motocykl
Vytvořeno09.11.2020