Na cesty s povinnou i užitečnou moto výbavou

Vyrazte na cesty s povinnou i užitečnou moto výbavou

Ještě než se po jedné stopě kamkoliv vydáte, ujistěte se, že ve vaší povinné výbavě motocyklu nic nechybí. Svědomitý řidič ale ví, že povinnou výbavou to nekončí, a proto zkontroluje a případně doplní i výbavu nepovinnou. Bez čeho rozhodně nevyjet, na co nezapomenout a co nechat doma? Hlavní je omezit možná rizika a zůstat v bezpečí.

 

Bez povinné výbavy ani nestartujte

Požadavky na povinnou výbavu motocyklu se v minulých letech podstatně snížily. V současnosti je dle vyhlášek silničního zákona nutné vozit s sebou reflexní vestu a lékárničku.

Dokonce nemusíte řešit expiraci motolékárničky, pokud jsou všechny věci nepoužité a v neporušeném obale. Neriskujte ale pokutu do výše až 2 000 korun a zkontrolujte, jestli v lékárničce nechybí:

2× obvaz (s jedním a dvěma polštářky)

● škrticí obinadlo

● jednorázové latexové rukavice

● nůžky.

 

Ne vždy se obejdete bez doporučené výbavy

Náhradní žárovky, které byly do roku 2011 součástí povinné výbavy motocyklu, můžete nechat doma, ale existuje další moto příslušenství, které se může ukázat jako nepostradatelné, i když jej zákon nenařizuje.

Úložné prostory motocyklu samozřejmě nenabízejí takový prostor jako je tomu u aut, ale přesto byste měli najít místo například na:

● čelovku – hodí se při malých opravách motorky při večerní a noční jízdě,

sprej na opravu defektu – díky němu na píchlé pneumatice dojedete do servisu,

● sadu na opravu lanek – v případě nouze vám také poslouží k bezpečnému dojetí do servisu,

mazivo na řetěz – ve formě spreje je jeho aplikace pohodlná a rychlá,

základní nářadí – během cestování se nejednou setkáte s nutností něco utáhnout či něco povolit,

formulář záznamu o dopravní nehodě – nezabere žádné místo a při jakkoliv závažné nehodě vám ušetří spoustu nervů.

 

(Ne)povinná výbava, která vám může zachránit život

Nejen při jízdě na motocyklu by pro vás mělo být zásadní udělat vše pro (svou) bezpečnost.

Moto přilba

Alfou omegou bezpečné jízdy je přilba na motorku. Povinnost mít ji nasazenou a řádně zapnutou platí jak pro řidiče, tak pro batůžky. Není potřeba rozvádět, co se stane účastníkům nehody, kteří podcení ochranu obličeje, lebky a mozku a helmu na motorku nechají doma.

Oblečení na motorku

Jakmile jednou vyjedete v oblečení určeném na motorku, pochopíte, že bez něj to nepůjde ani příště. Kromě toho, že dobře vypadá, má kromě udržení tepelného komfortu další zásadní funkci – chránit vás při pádu. Předejděte bolestivým oděrkám a naraženinám a vyberte si správné moto oblečení.

Stačí se jen rozhodnout, jestli vám vyhovuje kožená moto bunda, nebo textilní bunda na motorku. Všité chrániče kloubů vám poskytnou dostatečnou ochranu a důmyslný systém odvětrávání zabrání zbytečnému pocení i nepříjemnému pronikání větru a zimy.

Aby vás nic netlačilo ani při dlouhém sezení na dalekých cestách, věnujte se také výběru kalhot na motorku. Zůstaňte celí v kůži nebo textilu, nebo třeba kombinujte textilní bundu s koženými moto kalhotami a koženou bundu s textilními kalhotami na motorku.

Díky správné motorkářské obuvi vám noha nebude klouzat z pedálu ani při jízdě v terénu. Podobnou funkci mají také moto rukavice, které ochrání celou plochu vašich rukou. S polstrováním je držení řídítek hned pohodlnější a ruce vám z nich nesklouznou.

Chcete se cítit ještě bezpečněji? Pořiďte si páteřní, kolenní a loketní chrániče na motorku.

 

Vychytávky a doplňky, které oceníte

Jak se sbalit na moto výlety i delší cesty, abyste měli vše potřebné, ale zároveň nevypadali, jako byste jeli s naloženým trakařem? Vybrat vhodné zavazadlo na motorku není žádná věda. Díky různým systémům připevnění objevíte nečekané možnosti, kam a jak moto kufry a brašny umístit.

Skvělou vychytávkou jsou moto držáky na mobil a navigaci, které vám umožní telefonovat nebo kontrolovat trasu za jízdy. Elektroniku zároveň ochrání před vlhkostí.

Příležitost dělá zloděje, a proto udělejte vše pro to, aby váš motocykl zůstal v bezpečí i poté, co z něj sesednete a ztratíte jej na chvíli z dohledu. Ocelová lanka i řetězové zámky na motorku lumpy odradí.

Ani motorkářskou helmu nenechávejte jen tak položenou na sedadle a i pro ni pořiďte speciální zámek na přilbu a příslušenství.

 

Zůstaňte v bezpečí

Za každých okolností se snažte přizpůsobit jízdu stavu vozovky a počasí. V nejlepším případě se nikdy nestane, že chrániče a přilby podrobíte „zátěžovému testování na vlastní kůži“.

Povinná i nepovinná výbava motocyklu vaší jízdě dodá na bezpečnosti a dopomůže tak šťastným návratům domů.

Článek připravila Adéla | Tým Motopark Ostrava

Vytvořeno12.03.2021