Kožená, nebo textilní bunda na motorku? Zaměřte se nejen na design, ale hlavně na bezpečnost a praktičnost. Chránice, membrány a větrací panely nesmí chybět.

Vyberte si správnou bundu na motorku

Požadavků na motorkářskou bundu je mnoho. Nesmí profouknout, zároveň musí být prodyšná. Nesmí v ní být zima, zároveň se v ní nechcete potit. Funkční bunda na motorku musí splňovat parametry bezpečnosti. Narozdíl od řidičů aut nejste kryti karoserií auta. Vaší karoserií je tak správné oblečení.

 

Buďte připraveni na všechno

Znáte to. Vyjíždíte za slunného počasí, ale to se vzápětí změní v pořádný slejvák. Jste-li ale vybaveni tím správným oblečením na motorku, něco jako špatné počasí váš požitek z jízdy nepokazí.

Základním a prvním kouskem, po kterém se při výběru oblečení motorkáři poohlížejí, je bunda. Ať už sháníte bundu na víkendové vyjížďky, nebo na enduro závody, všímejte si jejích vlastností a podle nich se rozhodněte.

 

Materiál: kůže, nebo textil?

Věčné dilema: kůže, nebo látka? Zarytí příznivci klasických kožených motorkářských bund poukazují na odolnost kůže vůči větru a vlhku, na její tepelně-izolační schopnosti a vysokou míru ochrany při pádu.

Zastánci textilních bund na motorku zase vyzdvihují snadnější údržbu a oblékání, lepší odvětrávání, nižší hmotnost a celkovou univerzálnost použití.

Stoprocentní rozhřešení neexistuje. Textilní i kožené bundy jsou standardně vybaveny ventilačními panely. Nevyzpytatelným teplotám se oba typy bund dokáží přizpůsobit díky odnímatelné zateplovací vrstvě.

Textilní bundy si nevedou zle ani v silném dešti, protože jsou opatřeny prodyšnou a zároveň nepromokavou membránou.

 

Bezpečnost nade vše

I ti nejzkušenější motorkáři musí vzít v úvahu možnost pádu a oděru. Zaměřte se na všité chrániče a jejich rozložení. Základem většiny motorkářských bund jsou ramenní a loketní protektory, ale najdete i profesionální bundy s páteřovým chráničem či dokonce s airbagem.

Především kožené oblečení kupujte velmi těsné, protože kůže časem povolí. Příliš volná bunda nebo kalhoty na motorku vás nejsou schopny při pádu ochránit, protože protektory nekryjí přesně určená místa.

Myslete na to, abyste byli dobře vidět. Pestré barvy některých motorkářských bund a reflexní prvky přispívají bezpečnosti a zároveň oživují jejich design.

 

Design pro pány i pro dámy

Pryč jsou doby, kdy motorkáři či motorkářky vypadali jako astronauti v obrovském skafandru. Dnes je na trhu spousta střihů a velikostí oblečení na motorku, které sedí jakékoliv postavě.

Dámy, které osedlávají silný stroj, nemusejí ztrácet na svém půvabu díky nabídce dámských bund na motorku, zatímco pánové mohou vyzdvihnout svůj drsný styl pořádnou pánskou bundou.

Klasickému stylu tmavých kožených bund na motorku dnes konkurují barevné varianty textilních bund. Záleží na vás, jestli dáváte přednost univerzálnější klasice, nebo efektnímu sportovnímu stylu.

 

Cena za kvalitu

Ne vždy se vyplatí výrazně šetřit. Vezměte v úvahu všechny vlastnosti. Materiál a systém větrání, celkový design bundy a především bezpečnost – vybavenost bundy chrániči jsou pak v ceně zohledněny.

Textilní bundy na motorky bývají zpravidla levnější než kožené bundy. Nejlevnější látkové bundy je možné pořídit okolo 2 tisíc korun, kožené okolo 4 tisíc.

V kategorii nejlevnějších bund na motorku si lépe vedou ty kožené. Svým materiálem poskytují vysokou ochranu při pádu a i levnější kousky jsou vybaveny zateplovací vložkou. Nejlevnější textilní bundy na motorku většinou postrádají patřičné membrány a jsou vhodné spíš na běžné nošení.

Počítejte s tím, že na údržbu kožené bundy na motorku budete muset pořídit speciální přípravky. Investice do správného čištění a impregnace koženého oblečení se vám ale mnohonásobně vyplatí.

Trávíte na motocyklu hodně času a jezdíte za jakéhokoliv počasí? Nedělejte kompromisy ve vlastní bezpečnosti ani v pohodlí.

Článek připravila Adéla | Tým Motopark Ostrava

Vytvořeno12.03.2021